יום שני, 22 באפריל 2013

בית הבד העליון בעין הוד - לזכרו של יהודה פלג, איש מעין צבי, איש יקרלפני שבוע הלך לעולמו איש יקר ומיוחד שהכרתי פעם. יהודה פלג, איש מעין צבי יקיר חוף הכרמל. ככה נכתב בנימוקי ועדת השופטים 2012: "יהודה פלג הנו אוטודידאקט המוכיח כי סקרנות, יסודיות ואהבת הדעת הן כוח מניע המאפשר ופותח מרחבים חדשים בפני המבקש לחקור וללמוד. במגביל לעבודתו בקיבוץ למד וחקר באופן עצמאי את אמות המים של קיסריה, חשף את אמת המים לדור והתעמק בלימוד וחקר טכנולוגיות קדומות של העברת מים, טחנות קמח ובתי בד באתרי ההתיישבות בכרמל. במשך חמש שנים ריכז ופיתח את המדור לידיעת הארץ בתנועה הקיבוצית, העמיק את  הידע שלו והפך למומחה בקנה מידה ארצי ועולמי להבנת מפעלי מים קדומים.   יהודה פלג נחשב למומחה ברמה בינלאומית וזוכה להכרה והוקרה מגופים ארכיאולוגיים מובילים בעולם. ליהודה תרומה אדירה להכרה הבינלאומית בחשיבותו וייחודו הארכיאולוגית של חוף הכרמל. על כול זאת ועוד, הוחלט להעניק למר פלג יהודה את אות יקיר חוף הכרמל"
 " 
בשבילי  היה תמיד איש עדין ומעמיק, אוצר בלום של ידע, נעימות הליכות עם הרבה אכפתיות . 
איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא? שיום אחד שמע שאני מעין הוד ואמר לי שכדאי לבקר שוב את בית הבד העליון של הכפר, מאוד מיוחד המבנה כך אמר לי ואני הבנתי מיד. כי כשהוא היה אומר בשקט, אחרים היו מבינים ברעש. שלח אותי למקורות, שלח לי במייל את מה שלא מצאתי ובסוף לצערי לא הספיק לבקר. 

 היום זמן מתאים לחזור ולדבר על בית הבד של עין הוד.  לזכרו של יהודה פלג, איש יקר: 

בעין הוד פעלו עד לשנת 1948 שני בתי בד מסורתיים. שני בתי הבד שימשו את הכפר הערבי עין חוד כשחלק ניכר מפרנסתו באה ממכירת שמן וממכירת הזיתים והשמן  בשווקי חיפה.  בשנת 1953, כשהגיעו ראשוני האמנים לעין הוד – בית הבד התחתון היה אתר צילומים מבוקש. ממוקם במרכז הכפר, סמוך לגלריה המרכזית, צופה אל הנוף  וכו'. בית הבד העליון הוזנח ונשכח. מסיבה זו נשמר כמות שהיה – על כל חלקיו. 

דן בן אמוץ ובית הבד התחתון. ארכיון עין הוד


בדרך כלל, בבית בד מתבצעות מספר פעולות הכרחיות להפקת שמן מזיתים. ייחודו של בית הבד בעין הוד היא העובדה שנשמרו בו כמעט כל חלקיו המקוריים הנחוצים לתהליך הפקת השמן: האבנים הדרושות לכתישת הזיתים לעיסה הראשונית, ומתקן ה'הקורה והבורג' הדרוש לסחיטת סלי העיסה (עקלים) להפקת השמן. שיטה זו שהומצאה ביוון היתה נהוגה בארץ עד המאה עשרים כשבעקרה נמשכת קורה גדולה כלפי מטה ע"י בורג עץ גדול.  בחפירות שנערכו במקום בשנת תש"ם ע"י מרכז 'אדם ועמלו' מוזיאון ארץ ישראל, אגף העתיקות, חוגי נוער בראשות יהודה פלג הוצע לשחזר את המתקן כפי שנראה בתמונה הבאה: שנים עברו על בית הבד ללא שימוש וללא טיפול, באחד הקירות התפתחה בן שמנה שאיימה למוטט את כל המבנה, בצד אחר ברח החול מתחת לרצפה ואיים למוטט את האמפי' של עין הוד שנשען על המבנה. עצת חכמים בהייתה לשפץ. הכל בגלל אותו גג בטון אלכסוני שהונח על המבנה פעם בנשות השישים כי חשבו שזה פתרון מצוין.

במאה ה 21 כבר עושים דברים אחרת. חברו כאן כמה גורמים חשובים וחכמים, ממנים נדיבים למדי, סקרים כאלה ואחרים והתוצאה הרי היא לפניכם - בשנים הבאות זה כבר יהיה מבנה חי עם שימושים מענינים. 

אמיר ג'נאח הוא שאשר על השימור בהתאם לתיק תעוד מפורט של 'מעשה שימור', צוות מסור ונחמד שמפרק אבן אבן כדי שיזכרו איך להחזיר חזרה, ערב רב של תמיכות בפנים - מכל הכיוונים, ותקווה של כולנו שעוד מעט ינוסר הגג, יוסר ותוחזר עטרת המבנה. לזכרו ולכבודו של יהודה פלג. 
ואל תשאלו אותי מה נעשה בבנין לאחר מכן. יש לי הרעיונות שלי .......

בנתיים כמה תמונות: 
בית הבד העליון בעין הוד שנייה לפני שמשפצים.
מפרכה, ים, ממל, אבן גדולה ואבן פריכה, בקיצור - מקורי. 


בית הבד - מסירים קיר עם 'בטן' לאט לאט שלא יתפרקכאן בפנים מסתתר אמיר. 


.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה